Dne 16. června 2021 byla slavnostně otevřena Alej Frederika Chopina

Alej spolu s prameny minerálních vod prošla důkladnou modernizací. Povrch byl zcela vyměněn, byly provedeny nové výsadby a prvky malé infrastruktury – lavičky a lampy.

Došlo ke kompletní modernizaci přívodů minerální vody, na kterých byly postavy historických osobností spojených s Duszniki – Agata Hohenlohe-Schillingsfürst a Felix Mendelssohn-Bartholdy.

Slavnostního otevření se zúčastnilo mnoho významných hostů, se kterými byla slavnostně přestřižena symbolická stuha. „Jsem velmi rád, že konečně přišel den, kdy můžete říci – investice je oficiálně dokončena! Od nynějška může krásně zrekonstruovaná trasa potěšit oko i duši všech obyvatel i navštěvujících turistů“ řekl pan starosta Piotr Lewandowski.

Stuhu oficiálně přestřihli: starosta Piotr Lewandowski, místostarostka Karolina Łuszczki, památková ochránkyně Dolnoslezského vojvodství Barbara Nowak-Obelinda, předseda Euroregionu Glacensis Czesław Kręcichwost, předseda městské rady v Dusznikach-Zdroju Aleksandra Hausner-Rosik, předseda Kladského okresu Maciej Awiżeń, ředitelka Poslanecké kanceláře Michała Dworczyka v Kladsku Krystyna Śliwińska, dendrolog a odbornik na statistiku stromů dr inż. Wojciech Bobek a Jerzy Majorek – majitel společnosti Steinbudex, která je hlavním dodavatelem stavby.

Po slavnostním otevření a krátké procházce alejí si všichni pozvaní hosté u pramene minerální vody, který nosí jméno Agaty Hohenlohe-Schillingsfürst, poslechli ukázku z díla Fryderyka Chopina zahranou na tři různé nástroje. Na klavír hrál prof. dr hab. Magdalena Blum, violoncello – Adam Garnecki, kytara – Cezary Strokosz. Akce byla doprovázena výstavou fotografií ukazující přeměnu Chopinovy aleje.

Děkujeme všem, kteří nás během tohoto se snažení podpořili!

Modernizace Aleje Frederika Chopina byla financována Evropskou unií v rámci CZ-PL programu Interreg V-A, a to jako součást projektu Aqua Mineralis Glacensis.